Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Certificaat
China Beijing Qianxing Jietong Technology Co., Ltd. certificaten
Klantenoverzichten
—— 《Festfing DV》 LLC
—— Kitty Yen
—— Strelkin Mikhail Vladimirovich
—— Ahmad Navid
—— Geran Colesio
Ik ben online Chatten Nu
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Grote Afbeelding :  Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Productdetails:
Merknaam: Seagate
Modelnummer: BarraCuda 2,5-inch harde schijf, 2 TB, modelnr.: ST2000LM015
Betalen & Verzenden Algemene voorwaarden:
Min. bestelaantal: 1
beschrijving
Specificaties: 2TB Interface: SATA 6Gb/s
Cycli laden/ontladen: 600.000 Opstartstroom (+5V, A): 1.2
Temperatuur, in bedrijf (°C): 0°C-60°C Hoogte (mm/inch): 7,0 mm/0,276 inch
Markeren:
Seagate BarraCuda 2TB HDD
2.5 inch internal hard drive
ST2000LM015 hard drive with warranty
BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB
The Seagate BarraCuda® 2.5-inch hard drive combines proven reliability, solid performance, and versatile storage capacity in a compact form. Designed for laptops, external enclosures, and small form factor systems, it’s available in both 7mm and 15mm heights to fit a wide range of device configurations. Offering up to 5TB of storage, it provides ample space for documents, media, applications, and games. With 5,400 or 7,200 RPM models and a SATA 6Gb/s interface, it delivers responsive performance and fast data transfer speeds. Quiet, energy-efficient, and backed by decades of innovation, the BarraCuda 2.5" internal hard drive is a smart choice for reliable everyday computing.
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 0
Specifications
Specifications 2TB
Capacity 2TB
Model Numbers ST2000LM015
Bytes per Sector (logical/physical) 512/4096
Performance
Interface SATA 6Gb/s
Data Transfer Rate (MB/s) Up to 140
Cache (MB) 128MB
Spindle Speed (RPM) 5400RPM
Recording Technology SMR
Reliability/Data Integrity
Load/Unload Cycles 600,000
Head-Rest Method QuietStep Ramp Load
Nonrecoverable Read Errors per Bits Read, Max 1 per 10E14
Limited Warranty (years) 2
Power Management
Startup Current (+5V, A) 1.2
Read/Write Power, Average (W) 1.7/1.8
Idle Power, Average (W) 0.5W
Environmental
Temperature, Operating (°C) 0°C-60°C
Temperature, Nonoperating (°C)  -40°C-70°C
Shock, Operating: 2ms (Gs) 400
Shock, Nonoperating: 1ms (Gs) 1000
Acoustics, Idle, Typical (bels-soundpower) 2.2bels
Acoustics, Seek, Typical (bels-soundpower) 2.4bels
Physical
Height (mm/in) 7.0mm/0.276in
Width (mm/in) 69.85mm/2.750in
Depth (mm/in) 100.35mm/3.951in
Weight (g/lb, max) 90g/0.198lb
Carton Unit Quantity 50
Cartons Per Pallet/Layer  60/10
Special Features
Multi-Tier Caching Technology Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliance Yes
Unrivaled desktop legacy
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 1
High capacity, slim design. The perfect 2.5-inch hard drive
Experience the ideal blend of storage and portability with the Seagate BarraCuda 2.5-inch hard drive. Offering capacities up to 5TB in a compact 7mm or 15mm form factor, it’s engineered to deliver reliable performance in space-constrained systems. Whether you’re upgrading a laptop, building a compact desktop, or expanding portable storage, the BarraCuda drive provides the speed, efficiency, and durability you need without sacrificing capacity or compatibility.